Potrzeby żywieniowe szczeniąt owczarka niemieckiego

Potrzeby w zakresie odżywiania psów we wczesnym okresie ich życia są bardzo specyficzne i wymagają znacznego zaangażowania ze strony właścicieli psów, aby sprostać psim oczekiwaniom. Szczenięta owczarka niemieckiego są bardzo różne, a ich potrzeby żywieniowe zależą od wielu czynników, z których najważniejszym jest zapotrzebowanie energetyczne.

Owczarek niemiecki to rasa, którą cechuje szybki wzrost. Psy rosną do roku, natomiast w późniejszym okresie następuje ich intensywny rozwój mięśni i szkieletu, co przebiega do ok. 3 roku ich życia. Kiedy pies kończy pół roku przyrost jego wagi wynosi 1 kilogram na 1 tydzień jego życia. Szybki wzrost przy zastosowaniu źle dobranej diety może mieć negatywny wpływ na zdrowie psa, szczególnie odnosi się to do ryzyka wystąpienia schorzeń układu kostnego i choroby stawów. Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego powinna tę wrażliwość uwzględniać.

Najważniejszym kryterium wyboru właściwej karmy jest wiek psa oraz jego waga. Psy należące do ras psów dużych rozwijają się zupełnie inaczej, niż ras małych. Rosną wolniej i wolniej osiągają dojrzałość, co determinuje sposób ich żywienia. Młode psy i szczenięta owczarka niemieckiego wymagają intensywnego żywienia od najwcześniejszych dni ich życia, z tego względu pożywienie dla szczeniąt tej rasy powinno być bogate w białko, wapń, składniki mineralne, jak np. wapń i witaminy, głównie: A, D3, E, B1, B2, B6 i B12. Jest to konieczne ze względu na intensywny wzrost i rozwój szczeniaka. Bardzo istotnym dodatkiem, który okazuje się być niezbędny dla zachowania zdrowa psa jest substancja nazywana chondroityną, która zapobiega chorobom stawów, na jakie niezwykle często zapadają psy.

Pełnowartościowe suche karmy dla szczeniaka owczarka niemieckiego są w stanie te potrzeby zaspokoić. Wyspecjalizowane karmy przeznaczone dla szczeniąt są odpowiednio zbilansowane i dostosowane do wieku oraz specyficznych potrzeb szczeniaka. Skład przedstawia się następująco: białka 30,0%, tłuszcze 16,0%, kwasy tłuszczowe omega 3 0,7%, kwasy tłuszczowe omega 6 2,8%, składniki mineralne, jak: wapń 1,0%, miedź 23,0 mg/kg, jod 2,8 mg/kg, żelazo 200,0 mg/kg lub magnez 0,07%, itp, oraz konieczne do zachowania zdrowia witaminy: A, D3, E, C, B1, B2, B6 i B12.

Karmy wysokiej jakości gwarantują psu zdrowie i odpowiednią kondycję, co przekłada się na jego funkcjonowanie w późniejszym okresie życia. Są to karmy marek takich jak: Eukanuba, Arden Grange, Hill’s, czy też Royal Canin, czy karmy wyspecjalizowane, jak: karma dla szczeniąt owczarka niemieckiego Royal Canin German Shepherd Junior, karma dla szczeniąt ras dużych Pro Plan Puppy Large Breed Athletic i karma dla szczeniąt ras dużych Brit Premium Junior Large. Mokre karmy dla szczeniąt owczarka niemieckiego dostępne na rynku spełniają te oczekiwania, ale ich nadużycie może doprowadzić do osadzania się kamienia nazębnego i choroby dziąseł.

Znaczenie żywienia psa w wieku szczenięcym jest bardzo istotne, ponieważ od niego zależy wygląd psa w wieku dorosłym, a także jego kondycja i zdrowie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz