Owczarek niemiecki porady

Decydując się na kupno lub adopcję owczarka, należy wiedzieć kilka rzeczy, aby w miarę bezproblemowo rozpocząć tworzenie z psem stada. Warto zatem poczytać na temat owczarka niemieckiego porady, jak postępować zaraz po kupieniu psa. Przede wszystkim należy takiego psa zaprowadzić do weterynarza w ciągu 3 dni po nabyciu czworonoga. Przy okazji warto rozejrzeć się, który weterynarz budzi największe zaufanie. Najlepszym źródłem informacji są oczywiście właściciele innych psów. Zmienianie weterynarzy nie jest odpowiednim postępowaniem. Nie można zapominać, że wiąże się to ze stresem zwierzaka, warto więc, aby prowadzić go do kogoś kogo zna i zaakceptował. Zadaniem weterynarza jest zbadanie psa i poinformowanie aktualnych właścicieli z czym mogą się liczyć, jak mają postępować zarówno w przypadku stwierdzenia choroby, jak i przy braku jej stwierdzenia.

Owczarka niemieckiego porada obejmuje także zabezpieczenia przed kleszczami i innymi pasożytami. Nie chcąc dopuścić do choroby, bądź śmierci psa należy zabezpieczać go przed pasożytami. Głównie chodzi tu o comiesięczne zakraplanie chroniące przed kleszczami. Choroby pokleszczowe są głównym powodem zgonów psa. Niektóre są trudnouleczalne, niektóre ich stadia są już tak zaawansowane, że niestety może nas narazić na bolesne rozstanie z psem. Nie mówiąc też, że koszty leczenia są wysokie z racji długotrwałej kuracji. Zamiast więc narażać psa lepiej kupować preparaty zabezpieczające. Ich cena jest stanowczo mniejsza niż ewentualna kuracja (od 14 do 30 zł na miesiąc – zależy od rodzaju i wagi psa).

Jednocześnie weterynarz proponuje także odrobaczanie, które zabezpiecza psiaka przed obecnością pasożytów.

Kolejną owczarka niemieckiego poradą, którą bezsprzecznie należy przestrzegać są szczepienia psa. Jedna ze szczepionek jest obowiązkowa według prawa polskiego, chodzi o szczepionkę przeciwko wściekliźnie. W Polsce istnieje nakaz szczepienia psa raz na rok. Pozostałe szczepionki dotyczą wyłącznie zabezpieczenia psa przed śmiertelnymi chorobami. Psa należy szczepić na komplet szczepionek przynajmniej przez pierwsze 2 lata jego życia. Później robi się je raz na jakiś czas.

Niezawodnie należy zadbać o prawidłowe żywienie owczarka. W przypadku wątpliwości można zapytać o opinię lekarza weterynarii, który  może podpowiedzieć, jaką karmą karmić owczarka. Choć nie jest to pies o delikatnej budowie, to mało który pies ma tak delikatny żołądek jak właśnie owczarek. Z tego powodu najlepiej jest wybrać gotową specjalną karmę przeznaczoną właśnie dla owczarków niemieckich. Takich karm jest bardzo dużo na rynku zoologicznym. Ważne jest aby dobrać je nie tylko do smaku swojego psa (co jest równie ważne), ale także do jego dysfunkcji charakterystycznych dla tej rasy. Celem jest zapobieżenie niebezpieczeństwa zapadnięcia na chorobę lub zadbanie o jak najlepszy stan zdrowia w starszym wieku.

Wszystkie porady należy bezsprzecznie rozważyć i zastosować, jeśli chce się być posiadaczem pięknego i zdrowego owczarka niemieckiego, który ma być towarzyszem zabaw, sportu i codziennego życia, a czasem nawet psem do pracy w służbach specjalnych, ratowniczych, czy przewodnictwie. Zarazem ceną, jaką za to otrzymamy jest zdrowy i szczęśliwy pies – przyjaciel.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz