Owczarek niemiecki pielęgnacja

Owczarek niemiecki jest psem, który jest łatwy w pielęgnacji. Jego gruba sierść chroni go przed zimnem, wilgocią, a nawet gorącem. Jest jak warstwa izolacyjna. Psa nie trzeba suszyć suszarkę, gdy zmoknie. Dzięki krótkim włosom, na kończynach osadza się na nich tylko niewielka część błota. Nie trzeba także kąpać psa, kiedy zmoknie, jak to bywa u psów z długą sierścią. Gdy pies się zabrudzi błotem, można przetrzeć ściereczką jego brzuch, łapy.

Owczarek niemiecki – pielęgnacja nie jest trudna, jednak należy nad nią popracować, nawet wtedy gdy na sierści osiądzie kurz. Dwa do trzech razy w tygodniu trzeba ją wyczesać, żeby lśniła. Łatwiejsze jest szczotkowanie psa, gdy jego skóra jest nieco napięta. Psy należy ustawiać ta, aby jego przednie łapy znajdowały się niżej np. na schodach. Masujące ruchy – początkowo pod włos, a potem z włosem poprawiają ukrwienie i porost włosów. W okresie linienia należy czesać owczarka codziennie. Po czesaniu warto przetrzeć sierść psa mokrą ścierką aby usunąć resztki martwych włosów.

Do owczarka niemieckiego pielęgnacji można użyć wielu przyrządów. Należy jednak ostrożnie używać grzebienia z metalowymi zębami. W razie zranienia może dojść do powstania egzemy. Owczarka niemieckiego pielęgnację można rozpocząć od wyczesania sierść takimi przyrządami jak: szczotka z włosia lub gumowe zgrzebło, rzadki, metalowy grzebień do usuwania kurzu i pcheł. Następnie należy użyć takich przyrządów jak: pęseta, cążki do obcinania pazurów, szczypce, w razie napotkania kleszcza, do jego usunięcia, psia szczoteczka do zębów.

Owczarka należy kąpać w wyjątkowej sytuacji, w razie wytarzania się w jakieś substancji o niewytrzymałym dla człowieka fetorze. Na koniec linienia można wykąpać psa, aby pozbyć się resztek martwych włosów. Należy przy tym używać szamponów dla psów, ludzkie kosmetyki usuną łój tworzący warstwę ochronną.

Pielęgnacja zębów, które służą nie tylko do gryzienia pokarmu, ale także do obrony. Dlatego jest bardzo ważne zadbanie o tę jedyną broń, jakiej może użyć nasz psiak. Ważne są kontrole stanu uzębienia, aby zapobiec pojawieniu się kamienia nazębnego i następstw jego obecności takich jak: stan zapalny dziąsła, osłabienie zębów i wypadanie. Zęby należy myć psią pastą do zębów i pocierać je cytryną raz na tydzień. Także ogryzanie kości usuwają kamień nazębny.

Pielęgnowanie uszu. Ucho jest wrażliwym zmysłem w przypadku psów. W momencie, kiedy widzimy, że pies potrząsa głową, drapie się w okolicach uszu i przekrzywia głowę, wiadomo jest, że doszło do jakiejś infekcji w uszach. W przypadku nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z uszu, należy zgłosić się do weterynarza. Wskazuje bowiem na zapalenie ucha, które jest bolesne i trudne do wyleczenia. Nie można tego zlekceważyć. Aby uniknąć zapalenia ucha, należy samodzielnie zadbać o uszy czworonoga. Nie można używać patyczków do uszu, a jedynie wkropić krople do uszu, pomasować małżowinę uszną i wytrzeć do czysta wacikiem.

Nie należy zapominać o pielęgnowaniu łap. W przypadku, kiedy opuszki są szorstkie, sprawiają ból psiakowi. Zimą należy je chronić szczególnie, opuszki wówczas należy zabezpieczyć wazeliną. Po spacerze trzeba umyć łapy psa w ciepłej wodzie. W przypadku, kiedy pazury nie mają szans zetrzeć się w czasie spaceru, należy je bardzo ostrożnie przyciąć. Oczy owczarka należy przetrzeć od czasu do czasu suchą ściereczką, gdy jest wydzielina, lub naparem rumianku gdy pies odczuwa dyskomfort.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz