Nieuznany przez FCI owczarek niemiecki długowłosy

Organizacja FCI  Fédération Cynologique Internationale – Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, chociaż uznała owczarka niemieckiego za psa rodowodowego, to jednak nie uznała owczarka niemieckiego długowłosego. Powodem tej decyzji jest długość włosa psa. FCI uważa, że taki długi włos nie pozwala na wykorzystanie tej odmiany owczarka niemieckiego w pracy. Wyglądem od swego krewniaka różni się długością sierści, wzrostem oraz wagą. Włos jest długi, prosty, tworzący portki na udach i obficie owłosiony ogon. Wzrost waha się w granicach 65 – 70 cm u psów oraz 58 – 64 cm u suczek. Waga zaś wyraźnie sugeruje, że owczarek niemiecki długowłosy jest cięższy od swego kuzyna o 10 kg.

            Bycie owczarkiem niemieckim długowłosym jest uzależnione od posiadanie genu odpowiedzialnego za długi włos, który pozostaje w recesywnym wobec genu odpowiedzialnego za włos krótki. Nie jest to więc zależne od posiadania rodziców długowłosych szczenięcia długowłosego. To znaczy, że szczenię długowłose może pojawić się niespodziewanie jako jeden z miotu po rodzicach krótkowłosych i wśród rodzeństwa o krótkim włosie.

            Umaszczenie, które spotyka się u owczarków to maść sierści czarnej podpalanej, czarnej z rudym, brązowej, czerwonej, płowej, jasnoszarej podpalanej, czaprakowatej wilczatej, żelazistej, jasnoszarej i ciemnoszarej, czerwonożółtej, czerwonobrązowej z sidłem, czaprakowatej, wilczatej, ciemnowilczastej. Barwa może być jednolita lub mieć regularne czerwonobrązowe lub białoszare oznaki. Dopuszczalna jest biała plamka na piersi i palcach. Także jaśniejsze umieszczenie na wewnętrznej stronie nóg FCI jest w stanie dopuścić, ale nie oznacza, że jest ono pożądane. Owczarek niemiecki długowłosy może mieć także sierść czarną, która jest notabene bardzo rzadko spotykana. Nie można określić ostatecznie maści szczeniaka. Należy poczekać na zmianę okrywy pierwotnej na wtórną, gdy zakończy się porost włosa pokrywowego. Piękną odmianą barwy sierści owczarka niemieckiego długowłosego jest barwa blue sable, czyli maść niebieska podpalana.

Owczarki są bardzo pojętne i doskonale współpracują z człowiekiem, do którego są bardzo przyzwyczajone. Cechują się dużą odwagą, wiernością, przywiązaniem. Doskonale nadają się na wszelkiego rodzaju szkolenia i treningi. Owczarka wykorzystuje się do pracy w policji, ratownictwie, w obronie. Wykorzystywane są jako psy sportowe, pomocnicze, stróżujące. Doskonale sprawdzają się także w straży granicznej, służbie celnej. Wykorzystuje się je jako psa lawinowego, gruzowego, ratownika wodnego, przewodnika niewidomych. Są świetnymi psami rodzinnymi, które doskonale odnajdują się w domach z małymi i bardzo małymi dziećmi, stając się ich opiekunami. Owczarki są jednymi z najbardziej popularnych ras spotykanych na całym świecie, a zwłaszcza w Polsce i Niemiec, z kraju, z którego pochodzi z powodu swojej uniwersalności. Może mieszkać w bloku lub w kojcu, należy jednak zadbać o jego wybiegane spacery przynajmniej raz dziennie. Chociaż jest psem całej rodziny, to jednak podporządkowuje się właścicielowi dorosłemu. Warto go szkolić, jeżeli chce się wykorzystać naturalne zalety psa.

Owczarki są psami aktywnymi i ruchliwymi i dlatego należy zaspokajać te potrzeby, aby utrzymać psa w dobrej kondycji i zdrowiu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz