Zasady wychowywania szczeniaków owczarka niemieckiego

Kupując szczenię należy pamiętać o podstawowych zasadach bez względu na rasę psa. Rozstanie z matką i rodzeństwem jest dla każdego psiaka dotkliwym doświadczeniem. Nie powinno ono następować przed 8 tygodniem życia. Najwcześniejszy okres to między 10 a 12 tygodniem. Aby przystosować szczenię do wspólnego mieszkania, należy dość szybko wprowadzać podstawową tresurę, która nauczy nowego, psiego lokatora, gdzie ma spać, załatwiać swoje potrzeby. Na spacerach od szczeniaka należy uczyć chodzić na smyczy i reagować na zakazy, których złamanie może „zaowocować” narażeniem jego życia i zdrowia. Od 5 miesiąca życia zaczyna się najtrudniejszy okres. Miły szczeniaczek przemienia się w młodego psotnika. Zwierzę wchodzi w okres dojrzewania, który u suczki trwa do pierwszej cieczki, a u samca, do momentu, gdy zaczyna podnosić łapę do załatwiania się. W ten czas należy być jeszcze bardziej konsekwentnym w czasie treningu. Jest to bowiem okres, który w przyszłości wykaże, czy szczeniaki owczarka niemieckiego posiadają nadal pożądane cechy charakterystyczne dla tej rasy, czy zostały nauczone złych nawyków.

W celu zwiększenia szans na posiadanie psa o pożądanych cechach charakterystycznych dla tej rasy, należy zwrócić uwagę na odpowiednie postępowanie w stosunku do szczeniaków owczarka niemieckiego. Częstym błędem właścicieli jest rozkoszowanie się miłym wyglądem swojego pupila, tulenie go i pobłażanie jego psotom i szkodom czułościami. Należy jednak pamiętać, że szkolenie tej rasy, należy rozpocząć dość wcześnie, ponieważ bardzo szybko przeistacza się on z puchatej kuleczki w dużego i silnego psa. Już półroczny szczeniak ma siłę zgryzu szczęk, które potrafią zgruchotać olbrzymią kość wołową i nosić dla zabawy kłodę drewna. Tresura szczeniaków owczarka niemieckiego polega głównie na uczeniu pewnych granic i barier, których nie wolno mu przekroczyć, ze względu na własne bezpieczeństwo. To, co będzie zabawą dla młodego psa, może stanowić zagrożenie dla ludzi, bądź małych dzieci.

Tresurę szczeniaków owczarka niemieckiego można śmiało nazwać socjalizacją. Główną jej zasadą jest rozłożenie w czasie. Nie chodzi zatem, aby psiaki nauczyły się jak najwięcej w ciągu dnia, ale żeby polecenia były powtarzane codziennie, lub co kilka dni. Dzięki temu szczenię zapamiętuje daną komendę. Aby pies nie znudził się wykonywaniem wciąż tej samej czynności, należy do każdego treningu dodawać coś nowego. Tresura owczarków niemieckich jest zajęciem wdzięcznym, ponieważ jedną z cech tej rasy, jest chęć nauki. Socjalizacja szczeniaków owczarka niemieckiego jest bardzo ważna w jego życiu. Pomaga bowiem wyłonić te cechy, które są pozytywne: odwaga, śmiałość, ambicja wykonania zadania, nauka nowych rzeczy. Ważne jest zatem, aby nauczyć pupila, że nie ma się czego bać i hałaśliwe otoczenie nie stanowią dla niego zagrożenia. Wiele psów bowiem boi się włączonego odkurzacza, przejeżdżającego motoru, burzy, czy fajerwerków. Istotne więc jest, aby jeszcze, jako szczenię, pies poznał i zobaczył, usłyszał to, co wydaje nieprzyjemny dla niego dźwięk. Psy nieprzyzwyczajone do źródeł hałasu staną się agresywne lub zalęknione, a to z kolei wykluczy je z kręgu psów pracujących, pasterskich i obronnych.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz