Owczarek niemiecki długowłosy

Owczarek niemiecki długowłosy niewiele się różni od kuzyna z krótkim włosem. Podstawowa rozbieżność dotyczy wzrostu ( w przypadku psów 65 – 70 cm, suczek 58 – 64 cm), wagi (przedstawiciel owczarka niemieckiego długowłosego jest cięższy od krótkowłosego osobnika tej rasy o około 10 kg)  oraz sierści. Gen, który odpowiada za długość włosa jest recesywny. Oznacza to, że dochodzi do przeniesienia tej cechy z pokolenia na pokolenie, bez konkretnej przyczyny. Może zatem dojść do sytuacji, co często się zdarza, że po krótkowłosych rodzicach urodzi się owczarek o długiej sierści.Warty uświadomienia jest fakt, że owczarki posiadające sierść długą, zostały uznane przez FCI dopiero w 2010 r. Organizacja ta jednocześnie nadała mu status odrębnej odmiany i wszystkie prawa wystawowe i hodowlane obowiązujące od dnia 1 stycznia 2011 r.

Sierść owczarka niemieckiego długowłosego zbudowana jest z włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy jest długi i charakteryzuje się miękkością. Najściślej przylega on na uszach, tylnej stronie łap, do śródręcza i stawu skokowego tworząc tzw. flagi. Przylegając do ud psiaka tworzą puszyste i jasne portki. Cechą charakterystyczną tej odmiany owczarka niemieckiego jest puszysty ogon.

O sierść każdego zwierzaka należy dbać. Jednak im dłuższa jest sierść, tym łatwiej jest dopuścić do zaniedbania o jej wygląd. O stanie sierści decyduje odpowiednia karma i jej wartości. Bez zdrowej i dostosowanej do wieku psa, wagi a także jego aktywności, karmy sierść psa, niezależnie od zabiegów pielęgnacyjnych, będzie matowa i sucha. Dlatego pierwszą zasadą, która zapewni odpowiednią sierść owczarkowi niemieckiemu długowłosemu jest karmienie go wysokowartościową karmą i preparatami witaminowymi oraz mikroelementami. Dieta, która ma zadbać o sierść psiaka powinna posiadać odpowiednie ilości witaminy A, biotyny i nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przypadku dbania o sierść czworonoga, należy również zwrócić uwagę, czy zwierzę nie jest na karmę, nawet tę najlepszą i najdroższą, uczulone. Nie należy również zapominać o obecności niechcianych pasożytów zamieszkujących sierść naszego pupila. Mowa jest tu o pchłach, czy świerzbowcach. Odpowiednia kondycja sierści takiego psiaka zależna jest również od poziomu hormonów, zwłaszcza w przypadku suczek w czasie rui, czy ciąży oraz od obecności choroby nowotworowej czy gruczołów dokrewnych.

Do pielęgnacji sierści owczarka niemieckiego długowłosego należą także takie zabiegi jak: pielęgnacji okrywy włosowej, która jest szczególnie wymagająca w okresie linienia psa. W tym czasie należy zapewnić swojemu pupilowi czesanie jego włosia raz na tydzień. Do tego celu rynek zoologiczny przygotował mnóstwo odpowiednich szczotek, grzebieni czy zgrzebeł. Czesanie polega na pielęgnacji sierści, która tu występuje w postaci dwuwarstwowej okrywy, sierści długiej z podszerstkiem.

Kolejnym krokiem dążącym do zachowania włosa psa w odpowiedniej kondycji jest kąpiel z odpowiednim środkiem przeznaczonym do pielęgnacji tego rodzaju sierści. Psa jednak nie należy kąpać częściej niż dwa razy w ciągu roku. Oczywiście nie jest to zasadne w przypadku kąpieli psa w akwenach podczas lata. Nie należy także zaprzestać kąpieli w sytuacjach, kiedy sierść naszego pupila będzie tego wymagać.