Cechy charakterystyczne rasy owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki jest rasą ogólnie znaną i popularną. Sympatyków tej rasy zachwyca nie tylko urokliwy wygląd, ale także jego wierność i zdolność do szybkiego edukowania się. Swoją popularność zawdzięcza swojemu urokowi, harmonijnej budowie, płynnemu sposobowi poruszania się, czujności, pasji do prac pasterskich, obrończych i tropiących. Podczas I wojny światowej to właśnie owczarek niemiecki zasłużył na docenienie go, jako psa meldunkowego, bądź w pełnieniu służby sanitarnej. Przyczyną zdecydowania się na przyjęcie psa do swojej rodziny jest nie tylko jego urok, ale sam fakt połączenia dwóch rzeczy: rasa owczarek niemiecki i jego charakter, który ukazał, że przedstawiciel tej rasy jest w stanie dostosować się do różnych warunków, zaś jego osobowość i chęć szkolenia się pozwala na odnalezienie się niemal w każdej sytuacji.

Jak podaje wzorzec FCI – Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (Federation Cynologique Internationale), która zajmuje się szczegółowymi opisami danej rasy psów, owczarek niemiecki ma mieć charakter, który przejawia się przez pewność siebie, odwagę i oddaniem dla właściciela. Aby zachować taki wzorzec należy zadbać, żeby pies tej rasy nie był izolowany od swojego pana i miał ciągły kontakt ze wszystkimi członkami rodzinnymi. Niekiedy owczarki niemieckie są nadmiernie bojaźliwe, histeryczne, lub agresywne. Jest to wynik niewłaściwej tresury i socjalizacji.

Charakter owczarka niemieckiego ma swoich zwolenników, którzy doceniają ich wierność i inteligencję. Obserwacja tej rasy pozwoliła zauważyć fakt, że owczarki niemieckie posiadające czarne umaszczenie, są inteligentniejsze nie tylko od psów innych ras, ale także osobników tej samej rasy. Psy o tym umaszczeniu są jednak rzadkością w hodowli. Cechy charakterystyczne dla tych psów pozwalają na wykorzystywanie ich nie tylko jako obrońców domu i jego mieszkańców, ale także na wiernych towarzyszy codziennego życia. Bez względu na to, jaką rolę przyjęły, są to psy przede wszystkim kochające, lojalne, odważne i stające w obronie swego pana. Dzięki charakterowi owczarka niemieckiego, można posłużyć się jego pomocą również w zadaniach specjalnych oraz w czasie pełnienia służby. Sprawdzi się zatem jako pies przewodnik dla osób niewidzących i niedowidzących. Owczarki niemieckie wykorzystywane są także w policji. Dzięki swemu niezawodnemu nosowi i inteligencji są w stanie rozpoznać i zidentyfikować wiele zapachów. Są w stanie odnaleźć ludzi zaginionych żywych lub martwych, na przykład w czasie katastrof, czy żywiołów, bądź będących ofiarami przestępstwa. Ich pomoc jest także wykorzystywana przy szukaniu narkotyków podczas wykonywania zadań służby celnej, bądź materiałów wybuchowych w służbie wojskowej. Niemniej należy pamiętać, że nie każdy osobnik jest przeznaczony do takich celów. Jego wartość nie ulega pomniejszeniu, w przypadku psów, które są nabyte przez nas, jako towarzysze naszego życia. To także wierny przyjaciel i członek naszego stada – rodziny.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz